Hagebesøk: Sensommer i Thereses klassiske hage i Bærum
Solsikker og georginer stråler i varme høsttoner og gir hagen til Therese hagen et varmt og stemningsfullt preg. En perfekt tid for å trekke pusten og glede seg over alt som har vokst frem i sommer.

Kort om hagen:
Hageeier: Therese Penne Rusten, @so_far_so_garden på Instagram, mannen Jo og barna Mathilde og Sondre
Hage: Tomannsbolig med uterom i klassisk stil på ca. 300 kvadratmeter
Herdighetssone: Hosle i Bærum, H3-H4
Det dufter av blomstrende erteblomster og modne epler. Sensommeren og høsten byr på en annen stemning i uterommet. Fargene skifter, lyset treffer annerledes, og luften er friskere. Hos Therese står de rosa og hvite kosmosene i fullt flor, og de store blomsterhodene til georginene stråler mot sola. I dette uterommet blandes romantikk og tradisjon, noe som gir et mykt uttrykk.

Nyte framfor å yte
– Slutten på hagesesongen er mer avslappende enn starten på den. Nå trenger jeg ikke lenger å gjødsle like mye, vanne eller passe på små stiklinger, sier Therese.




Nå er det på tide å nyte alt arbeidet som har blitt lagt inn tidligere i sesongen – gjerne i sola omgitt av bugnende bed og kasser.

Tidlig på høsten er daybeden på terrassen flittig i bruk. Familien elsker å slappe av her ute etter jobb og skole. Siden den har overbygd tak og varmelampe kan utelivet nytes her langt utover i sesongen.
Fargefest
Blomstene i bed, kasser og i krukkehagen på terrassen holdes fortsatt i sin klassiske fargepalett som tidligere i sesongen – rosa, hvitt og lilla. Men med høstsolen har også oransje georginer og gule solsikker åpnet seg, noe som bidrar med ekstra varme og dybde.



En bukett av lykke – alt dyrket i egen hage. Finnes det en større luksusfølelse?
Busker, trær og stauder som kommer igjen år etter år har skiftet farge til mer rødlige toner. De høye solsikkene strekker seg mot sola og fungerer som kamuflasjevegg for hagens trampoline, en idé Therese har kommet på selv og testet ut gjennom flere sesonger. `Moonwalker´ er solsikkesorten hun sverger til fordi den er buskete i veksten, får flere blomster på hver stamme og dekker dermed godt i bredden.

Therese har anlagt et staudebed med organiske former rundt trampolinen for å skjule den mest mulig. Høye, buskete solsikker av sorten `Moonwalker´ danner en kamuflasjevegg i høyden.
Thereses smarte blomstertriks
I hjemmesnekrede plantekasser på terrassen viser en georginehekk seg fra sin aller vakreste side tett av blomster og knopper. Når frostnettene nærmer seg og Therese graver opp georgineknollene, erstatter hun dem med blomsterløk slik at det blir full vårfest i kassene når vårsola varmer godt nok. På denne måten makser hun blomstringen gjennom sesongen på den samme plassen.
– Praktbjørnestjerne `Camassia´ er en av mine absolutte favoritt-blomsterløker. Denne har et unikt uttrykk med spir som jeg er så glad i og finnes i mange ulike farger. Den kan gjerne samplantes med akeleier for de blomstrer vakkert samtidig. Jeg sverger også til Darwintulipanene. Disse kommer igjen år etter år. Her er `Salmon Impression´ og `Light and dreamy´ blant favorittene mine.

Det bugner i krukkehagen på terrassen. I bakgrunnen sees kassene hvor Therese dyrker georginer fra forsommeren. Når knollene tas opp, plantes blomsterløk her for å sikre blomsterfest også tidlig neste sesong.
Thereses beste tips til å lykkes med sommerblomster
- Gjødsling er viktig, særlig når sommerblomstene står i potter. Hun gir dem pelletert hønsegjødsel en ganger per måned. Dette strøs på rundt hver plante. Deretter vanner hun godt. Det er også smart å gjødsle når det er meldt regn.
- Klipp jevnlig til buketter og knip av døde blomsterhoder. Det stimulerer til mer blomstring.
- Det kan være smart å starte forkultivering inne. Da får du ekstra tidlig blomstring, og blomstene blir mer robuste mot snegler og andre skadedyr.
- Skal du reise bort noen uker, kan du klippe av alle blomsterhodene på sommerblomstene dine. Det stimulerer dem til å sette nye knopper, og du vil komme tilbake til en hage i full blomst.
Høsten = blomsterbonanza
Spisesonen ved utekjøkkenet er dekket til høstfest. En høy og raus oppsats fra hagen er bordets midtpunkt. Rundt omkring på duken ligger epler og små gresskar.
- Noe av det beste med høsten er at frodigheten er skrudd opp på maks. Jeg elsker å lage buketter og dekorasjoner med blomster fra kassene og bedene nå. Noe som alltid blir lekkert er å putte hønsenetting nederst i en høy vase, fylle på med vann og så stikke blomster og grener ned i den til jeg er fornøyd med formen. Så enkelt og så dekorativt, sier hun.


Vakre blomster er strødd rundt på toppen av kakefatene og setter prikken over i-en. Muffinsene er bakt av barna og pyntet med bjørnebær de har plukket selv en meter unna bordet. Nå er det nemlig plukketid i hagen. En klatreglad plante med lange grener fulle av modne bjørnebær breier seg utover ved inngangen til terrassen og frister til å ta en pause og smake hver gang familien går inn og ut.
– Jeg anbefaler å velge sorten `Thornless Evergreen´ som er uten torner. Den er mest barnevennlig, tipser Therese.

Sondre synes det er ekstra stas å smake på hagen. I dag er han ute og plukker bjørnebær for å pynte dagens hjemmebakte muffins.
Velsmakende uterom
– Barna elsker at det er mye å smake på. De setter nok mer pris på det enn all blomstringen. Det er mitt favorittområde, ler Therese. Epler, blåbær, urter og svartsurbær er også klare til å høstes nå. Svartsurbærene regnes som supermat siden de er fulle av vitaminer og antioksidanter.
– De er litt bitre i smaken, så vi spiser dem gjerne ikke rett fra busken. Men de er geniale å fryse og bruke i smoothies og smuldrepai for å booste energien gjennom vinteren. Bladene får også vakre høstfarger, sier hun. Urter som mynte, ruccola, basilikum, oregano og rosmarin stråler også mot høstsolen.
– De dufter ekstra godt når man gnir litt på bladene med fingrene. Både Mathilde og Sondre er glade i å spise dem rett fra planten. Vi bruker dem gjerne også på pizza, i spaghetti og i salater.
Mynten er barnas soleklare favoritt. Derfor har vi en hel haug ulike myntetyper som eple, jordbær, solbær, ananas og peppermyntevarianter. Det smaker utrolig godt å mikse mynteblader med bringebærsaft, vann med kullsyre og litt lime. Så friskt og en drink hele familien kan nyte!

Markens grøde. Det er tid for å smake på hagen og nå bugner det på utekjøkkenet.
Åpent for alle
Therese er opptatt av å skape en dyrevennlig hage, noe insekthoteller, vannbad og ulike fuglematstasjoner sørger for.
– Jeg merker at fuglekvitteret øker jo lenger utover høsten vi kommer. Da er det nok ikke lenger like mye mat å finne for de små vennene våre. Derfor lar vi staudene stå igjen urørte gjennom vinteren slik at de har frøstender å spise på, særlig solsikkene gir jo mye god mat. Med en gang minusgradene melder seg, fyller jeg opp fuglematerne med frø. Det er litt mer vemodig at vinteren venter rundt neste hjørne, samtidig gjør jo hagepausen at vi setter ekstra pris på våren og alle mulighetene den kommer med.
Her er 5 av Thereses ettårige sommerblomster som blomstrer rikt utover høsten
1. Kosmos
- Lett i uttrykket og svaier vakkert i vinden.
- Finnes i mange ulike farger og former.
- Godt likt av pollinerende insekter.
- Hvis du jevnlig fjerner avblomstrede blomster, vil den blomstre helt fra juli til frosten kommer.
- Jo flere blomster du klipper til buketter, desto flere knopper setter den.
- Lett å lykkes med å så selv. Forkultiver den inne for å sikre tidlig blomstring.
- Thereses favorittsorter er `Apricotta´, `Apricot Lemonade´ og `Gazebo white´.
Tips!
Therese sår denne alltid inne for å framskynde blomstringstiden når de flytter ut. Når de små plantene har fått ca. to bladpar, kniper hun av toppskuddet. Da forgrener planten seg, blir mer buskete og får mye mer blomster.
Tips!
Unngå å gjødsle kosmos, da får den som regel masse bladverk istedenfor blomster. Plant den heller i god jord fra den flytter ut i hagen.
2. Solsikker
- En klassiker som skaper høyde i uterommet.
- Er enkel å lykkes med og kan sås rett på plantestedet ute i mai og juni.
- Ønsker du blomstring til ulike tider gjennom sesongen, kan du plante dem med noen ukers mellomrom fra mai til juni.
- Plages plantene dine av snegler, kan det være smart å forkultivere frøene inne. Sneglene er spesielt glade i solsikkeskudd, så vekstene har større sjanse til å klare seg om de er litt robuste når de flytter ut.
- Thereses favorittsort er `Moonwalker´.
3. Erteblomst
- De lukter utrolig godt og blomstrer veldig lenge.
- Finnes i mange ulike farger og varianter.
- Tåler et par minusgrader, så de kan plantes ut før andre sommerblomster. De blir ekstra robuste og kraftige av å oppleve noen frostnetter i starten av sesongen.
- Har lang blomstring. Siden de tåler litt frost, vil de fortsette blomstringen også når de første minusgradene begynner å melde seg om høsten.
- Thereses favorittsorter er `Anniversary´, `April in Paris´, `White Frills´, `Almost black´, `Karen Louise´ og `Rosy Frills´.
- Yndig innslag som bidrar med høyde.
- Svever over de andre blomstene.
- Finnes i ulike høyder og i mange farger.
- Godt likt av pollinatorer.
- Produserer flere og flere blomster jo mer du klipper av dem.
Thereses favorittsorter er `Salmon Rose´ og `Perfecta´.
- Dekorativ klatreplante som du kan velge om skal klatre eller henge ned.
- Finnes i flere ulike farger, alle med et sort senter, derav navnet.
- Den vokser ca. to meter i løpet av en sesong og blir raskt dekorativ.
- Glimrende til å dekke en kjedelig vegg, bare gi den noe å klatre på. Hos Therese klatrer den oppover fiskesnører.
- Kan overleve til neste sesong hvis den får overvintre inne i 10-15 grader.

- aka @hagebonanza, hagegal skribent og innholdsprodusent som har besøkt over 100 av Norges vakreste uterom for å spre hageglede og inspirasjon.

- aka @rekkehusbonden, tekstforfatter, innnholdsprodusent og hageentusiast som brenner for dyrkeglede, med forkjærlighet for alt som kan spises.
Mer fra vår verden av hager
Du er her: